Turnuva Hakkında ve Kurallar Çocuklar Çift Kadınlar Karışık Çiftler Çift Erkekler Veteran Erkekler 16-49 Veteran Kadınlar

 

 


2022 EFELER BELEDİYESİ CUMHURİYET TURNUVASI
23 Eylül - 29 Ekim 2022 

Sayın Üyelerimiz ve Tenisseverler,
Geleneksel olarak 13. kez ortaklaşa düzenlediğimiz turnuva kayıtları başlamış olup, kulüpteki kayıt formu ile bizzat yapılacaktır.
Yetişkinlerde tek oyuncular için son kayıt tarihi 20 Eylül 2022 akşamüzeri 19:00'dur.


Turnuvamızda tekler kategorileri tahmini 6-7 Ekim gibi finallerle tamamlanacaktır. 
Ardından hemen çiftler kategorileri oynanacaktır.
Çocuklar kategorileri ise 8-9/15-16 Ekim 2022 haftasonu oynanacaktır. Kayıtları 5 Ekim 2022 sondur.

Veteran Tek Bayanlar (Katılımcı sayısına göre yaş grupları düzenlenebilecektir)
Veteran Tek Erkekler (Katılımcı sayısına göre yaş grupları düzenlenebilecektir)
Veteran Tek Erkekler 50+  (Katılımcı sayısına göre yaş grupları düzenlenebilecektir)
Teşvik Tek Bayanlar, Teşvik Tek Erkekler (Katılımcı sayısına göre yaş grupları düzenlenebilecektir)

Çift Erkekler,
Çift Kadınlar,
Karışık Çiftler, 
Çocuklar (katılımcı sayısına göre 8, 9, 10, 12, 14-16 yaş) kategorilerinden oluşması planlanmaktadır. 


Çocuklar kategorileri kayıtları ve maçları, EA Tenis Akademimizin duyurusu ardından başlayacağından,
EA Tenis Akademimiz dışından katılmak isteyen çocuk sporcular için 5 Ekim 2022 akşamına kadar sporcu listeleri ile turnuva kaydı için EA Akademimize başvurabilirler. 

Aydın Tenis Kulübü

 

ÇİFTLER TURNUVA KATILIM KURALLARI (Bilinmesi gerekenler)
--------------------------------------------------------------------------------------------

- Yetişkinler maçları her turnuvamızda olduğu gibi hafta içi akşamları, haftasonları ise gündüz ve akşamları oynanacaktır. Bu arada Defi turnuvasına ara verilecektir. Çocuklar kategorisi maçları Akademimiz tarafından ayrıca duyurulacaktır.

- Turnuva komitesi : Ertan AKÇAM , Tülay ŞAHİN, Tayyar UYSAL
Tekler Kategorisi Yürütücüsü : Ertan AKÇAM,  Çiftler Kategorisi Yürütücüsü : Tülay ŞAHİN

- Turnuvamızda tek ve çiftlerde, 15 yaş (2007) ve üstü sporculara yer verilmektedir. 

- Ticari olarak tenis dersi veren aktif tenis eğitmenleri ve antrenörleri yerel turnuvalarımıza katılamayacaklardır. Aksi durumda, eksik/yanlış bilgi veren oyuncu turnuva sırasında tespit halinde turnuva dışı kalacaktır.

-Kulübümüz bünyesinde yapılan yerel turnuvalarda, turnuva devam ederken, (sağlık raporlu veya bilinen sağlık/sakatlık problemi dışında) komite tarafından kabul görmeyen nedenler ile turnuvadan çekilen sporcular bir yıl içinde düzenlenecek yerel turnuvalara katılamazlar. Kulüp Disiplin Kurulu kararı ile verilen cezaları alan sporcular ile re'sen ceza alan sporcular o yıl ki turnuva ve maçlardan men edilir.

- Oyuncular kayıt sırasında veya son kayıt gecesi kura çekimine kadar mazeretli günlerini bir defada ve baştan bildirdikten sonra Turnuva Komitesi tarafından maç gün-saatleri belirlenecektir. Maç programından sonra ve turnuva içinde ve özellikle finallerde sonradan mazeret bildirilemeyecektir. Maç gün ve saatinde gelmeyen oyuncu WO olacaktır.

- Fikstür ve maç programı oluştuktan sonra, maç yapmak için turnuvaya katılan rakip oyunculara haksızlık olmaması için devamlılık ve spor disiplinine saygı esastır.

- Kayıt formunda mutlaka e-posta adreslerini de bildirmelidirler. Kulüp cep telefonu numarasını mutlaka telefonunuza kaydediniz.

- Turnuvalarımıza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Sporcu turnuvaya yaptırdığı kayıt ile bu sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

Aydın Tenis Kulübü
 

 

ÇİFTLER TURNUVA UYGULAMA KURALLARI
--------------------------------------------------------------------

A) Kort, ışık, top vs. ücret alınmamaktadır.

B) Maç gün-saatleri Turnuva Düzenleme Komitesi tarafından belirlenecektir. Oyuncular kayıt sırasında veya maç programları yapılmadan önce mazeretli günlerini bir defada ve baştan bildirebilirler. Fikstür ve maç programından sonra ve turnuva içinde özelllike finallerde sonradan mazeret bildirilmemelidir. Fikstür ve maç programı oluştuktan sonra maça gelmemek veya çekilmek gibi davranışlarda bulunulmamalıdır.
Maç yapmak için turnuvaya katılan rakip oyunculara haksızlık olmaması için devamlılık ve saygı esastır.

C) TTF Kıyafet Yönetmeliği'ne göre oyuncuların yazılı, resimli veya takım forması gibi kıyafetleri giymesi uygun bulunmamaktadır.

D) Maçlarda kort içinde top ile ısınma süresi en fazla 10 dakika olarak uygulanacaktır. Fiziksel ısınma kort dışında yapılacaktır. Maç için turnuva görevlisi tarafından 3 adet maç topu verilecektir. Maç sonunda toplar turnuva görevlisine (masasına) iade edilecektir. Maç sırasında tesis dışına kaçan maç topları oyuncular tarafından hemen ilgililere haber verilerek aldırılacaktır. Kort içinde ve özellikle maç sırasında cep telefonu ile görüşme yapılmamalıdır, telefon sessize alınmalıdır veya dışarıda bırakılmalıdır. Herşeyden önce rakibe saygı gereği ve sonra terli olunduğu için bu gereklidir.

E) Turnuvada günün ilk maçları normal olarak 18:00'de başlayacak 24:00'e kadar sürecektir.

F) Turnuvada oyunculara normalde günde 1 maç düşmektedir. Gerektiğinde 2 maç olabilecektir. Maç Programına göre oyuncu mazereti öncesi veya bitiminde bir günde 3 maç (en fazla) yapmak zorunda kalabilecektir.

G) Grup maçları 4 game üzerinden 2 set olarak AVANTAJLI oynanacaktır.
Game'ler 3-3 eşitlik halinde 5'e uzar.  4-4 olursa TIE-BREAK (7'lik) oynanacak ve set bitecektir.
Setler 1-1 eşitlik durumunda ise TIE-BREAK (7'lik) oynanacak ve maç bitecektir.

H)  Grup maçlarından sonraki "Son 16 Maçları" ve "Çeyrek Finaller"  6 game üzerinden 2 set olarak AVANTAJLI oynanacaktır.
Game'ler 5-5 olursa 7'ye uzar. 6-6 olursa 7'li Ti-Break oynanır ve set biter.
Setler 1-1 eşitlik durumunda ise 7'li Ti-Break oynanacak ve maç bitecektir.

 

I)  Tekler maçlarında; "Yarı Final" ve "FİNAL" maçları 3 set üzerinden (6 oyunluk) AVANTAJLI oynanacaktır.
Game'ler 5-5 olursa 7'ye uzar. 6-6 olursa 7'li Ti-Break oynanır ve set biter. 
Setler 1-1 eşitlik durumunda ise 3. set oynanacak ve maç bitecektir.


J)  Çiftler maçlarında; "Yarı Final" ve "FİNAL" maçları 2 set üzerinden (6 oyunluk) AVANTAJLI oynanacaktır.
Game'ler 5-5 olursa 7'ye uzar. 6-6 olursa 7'li Ti-Break oynanır ve set biter. 
Setler 1-1 eşitlik durumunda ise 10'lu Maç Ti-Break'i oynanacak ve maç bitecektir.

 

K) Maçlar sonunda gruplarda 2 oyuncunun puan eşitliği durumunda averajlara bakılır. Averajı daha iyi olan oyuncu bir üst sırada yer alır. Averajlarında eşit olması durumunda oyuncuların birbirleri ile oynadıkları maçlar dikkate alınır.Diğer rakibine üstünlük sağlayan oyuncu bir üst sırada yer alır.
3 oyuncununda puanı eşit olması durumunda ise 3'lü averaja bakılır. 3'lü averaj değerlendirmesinde grupta sonuncu olan oyuncuyla yapılan maçlar değerlendirme dışı bırakılır ve sıralama buna göre oluşturulur.
 

L) Haberli olduğu halde zamanında sahaya gelmeyen ve ulaşılamayan oyuncu 15 dakika beklenecek ve eğer gelmezse sonuç karşı oyuncu lehine tescil edilerek, gelmeyen oyuncu hükmen mağlup (WO) sayılacaktır.
Cep telefonları açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Kulüp cep telefonu numarasını mutlaka telefonunuza kaydediniz. Maça saatinden önce gelinmelidir. Hava şartları ve yoğunluk göz önüne alındığında kortların iyi değerlendirilebilmesi için bir önceki maçın bitiminde rakipler hazır ise sıradaki yeni maç başlatılabilecektir.
 

M) Maç esnasında oyunculardan herhangi birinin, oluşan sakatlık veya kabul edilebilir başka bir nedenden dolayı maçı bırakması durumunda diğer oyuncu kazanmış sayılacaktır. Kalan sayılar diğer oyuncuya yazılacaktır.

N) Grup, Eleme ve çeyrek final maçlarında hakem olmayacaktır. Yarıfinal ve finallerde ise hakem görevlendirmesi olacaktır.

O) Tenis Sporu bilindiği üzere tüm dünyada centilmenliği ve saygıyı en üst seviyede tutan bir spor olarak oynanmaktadır. Maçlarda sporcuların Tenis sporunun ruhuna aykırı ve bu özelliğine zarar verecek davranışlarda bulunması halinde turnuva komitesi veya kulüp disiplin kurulunca cezalandırılacaktır. Bu tür davranışlarda bulunan sporcularla ilgili yaptırımlar maçta hakem olması halinde hakemin vereceği raporun, hakem olmaması durumunda görevli Komite üyesinin raporunun Komite veya Kulüp Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucu belirlenecektir. (cezalar duruma göre uyarı, hükmen mağlubiyet, turnuvadan ihraç şeklinde olabilecektir) (Ayrıntılar Kulüp Disiplin Yönetmeliğince belirlenmiştir)

P) Turnuvalarımza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili kişilerin beyanının doğru olduğu kabul edilir ve maçlarda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili sorumluluk tamamen sporcu veya velisine aittir. Sporcu turnuva yaptırdığı kayıt ile; kayıt formunda yazılı bilgilerin doğruluğunu ve maçlarda oluşabilecek her türlü sağlık problemlerinde sorumluluğun kendisine ait olduğunu bildiğini kabul etmiş sayılır.

Aydın Tenis Kulübü