2022 AYTEK LİGLERİ YÖNERGESİ

Katılım kuralları

1. Aytek Liglerinin amacı; genel puan tabloları esas alınarak 2015 yılında oluşturulmuş temel üzerine kurulu, 18 yaş üstü, öncelikle veteran/master/senior tenis oyuncularını bir araya getirip belirli kural ve disiplin içinde aralarında maç yaptırarak Lig sıralaması oluşturmak ve denk sporcular arasında yüksek kaliteli rekabet ortamı yaratarak tenisin ilerlemesini sağlamaktır.
 

2- Aytek Ligleri, 3 üyeli ’’Lig Komitesi’’nin takip ve sorumluluğundadır. 2022 Lig Komitesi: Ertan Akçam, Mehmet Candan ve Ali Karagöz üyelerimizden oluşmaktadır.
 

3- Katılımcı sayısı yeterli ise toplam 4 ayrı Ligde maçlar oynanabilecektir. Veya 1.ligler bölünebilecektir.
Erkekler Süper Lig, Bayanlar Süper Lig, Erkekler 1.Lig, Bayanlar 1.Lig

4- Örnek Liglerin oluşumu,

2021 ERKEKLER SÜPER LİG

2021 Erkekler 1. LİG

2021 KADINLAR SÜPER LİG

 1. 2020 Sezonu Süper Lig 1.

 1. 2020 Sezonu 1. Lig 4.

 1. 2020 Sezonu Süper Lig 1.

 2. 2020 Sezonu Süper Lig 2.

 2. 2020 Sezonu 1. Lig 5.

 2. 2020 Sezonu Süper Lig 2.

 3. 2020 Sezonu Süper Lig 3.

 3. 2020 Sezonu 1. Lig 6.

 3. 2020 Sezonu Süper Lig 3.

 4. 2020 Sezonu Süper Lig 4.

 4. 2020 Sezonu 1. Lig 7.

 4. 2020 Sezonu Süper Lig 4.

 5. 2020 Sezonu Süper Lig 5.

 5. 2020 Sezonu 1. Lig 8.

 5. 2020 Sezonu Süper Lig 5.

 6. 2020 Sezonu Süper Lig 6.

 6. 2020 Sezonu 1. Lig 9.

 6. 2020 Sezonu Süper Lig 6.

 7. 2020 Sezonu Süper Lig 7.

 7. 2020 Sezonu 1. Lig 10.

 7. 2020 Sezonu Süper Lig 7.

 8. 2020 Sezonu Süper Lig 8.

 8. 2020 Sezonu 1. Lig 11.

 8. 2020 Sezonu Süper Lig 8.

 9.  2020 Sezonu Süper Lig 9.

 9.  2020 Sezonu süper lig 12.

 9.  2020 Sezonu Süper Lig 9

10. 2020 Sezonu Süper Lig 10

10. 2020 Sezonu süper lig 13.

10. WILD CARD

11. 2020 Sezonu Süper Lig 11.

11. WILD CARD

 

12. 2020 Sezonu1. Lig  A 1.

 

 

13. 2020 Sezonu 1. Lig A 2.

 

 

14. 2020 Sezonu 1.Lig B 1.

 

 

15. 2020 Sezonu 1.Lig B 2.

 

 

16. 2020 1.Lig play off 1.

 

 

17.  WILD CARD

 

 

5- Yukarıdaki örnek tabloya göre bir önceki sezondan Liglere katılmaya hak kazanan sporcular yeni sezon başında davet edilir.
WILD Card hakkı kullanılarak seçilen sporcular dışındaki sporcuların seçimi Aytek turnuvalar Genel puan sıralamasından yapılır.
Liglerde oynamayacağını belirten sporcunun yerine Genel Puan Sıralamasına göre sıradaki sporcu davet edilir.
Lig komitesinin her lig için WILD Card hakkı bulunmaktadır. Katılımcı sayısı, ligin mevsimsel ve sezonsal sürdürülebilirliğine göre komite tarafından ayarlanabilecektir.


6- 2022 Turnuva katılım ücreti üyeler için  200TL, üye olmayanlar için 250 TL dir. Kayıt ile birlikte veya ilk maç öncesi ödenecektir. Hem lig hemde defide oynayacak oyuncular toplamda 50TL. indirimli olacaktır.

 

Maç kuralları

7- Sporcuların sezon başında oluşturulan fikstüre bağlı kalarak kendi maçlarını oluşturulan fikstürdeki haftada oynamaları esastır. Oyuncular haftada en az 1 maç yapacaktır.  Mazereti olanlar sıradaki  hafta maçını da aynı haftada oynayabilir. Ligde bulunan her sporcuyla bir kez karşılaşacaktır. Maçlar tek devreli lig esasına göre oynanacaktır.

8- Lig maçları 3 set üzerinden avantajlı oynanacaktır. Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarına denk gelen sezonlarda ise sezonun tamamı olmak üzere Lig maçları 2 set üzerinden oynanması komite kararı ile ilan edilebilecektir.
TTF ve ITF tenis müsabaka kuralları geçerli olacaktır. 


9- Oynanan her maç için yürürlükteki saatlik kort ücret tarifesi uygulanacaktır. Maç topları ise oyuncuların sorumluluğunda olup, yeni veya çok az oynanmış olmalıdır.

10- Haberli olduğu halde zamanında korta gelmeyen ve ulaşılamayan sporcu 15 dakika beklenecek ve eğer gelmezse sonuç karşı oyuncu lehine tescil edilerek, gelmeyen sporcu hükmen mağlup (WO) sayılacaktır. Bu sebeple cep telefonları açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Kulüp cep telefon numarası mutlaka kaydedilmelidir. Maça saatinden önce gelinmelidir.
 

11- Maç esnasında oyunculardan herhangi birinin sakatlıktan veya kabul edilebilir başka bir nedenden dolayı maçı bırakması durumunda o ana kadar alınan sayılar aynen kalır, geriye kalan tüm puan ve oyunları diğer oyuncu kazanmış sayılır. Durum şu şekilde tescil edilir. Örneğin A ve B oyuncusu 1. Seti oynadığını ve A oyuncusu 4-2 önde iken A oyuncusunun sakatlandığını ve maça devam edemediğini varsayalım, bu durumda B oyuncusunun oyun sayısı 6 ya tamamlanır A oyuncusunun sakatlanıncaya kadar aldıgı sayılar geçerli olur ve B oyuncusu o seti 6-4 kazanmış sayılır ikici seti de 6-0 B oyuncusu kazanmış sayılır ve maç skoru B oyuncusunun lehine 6-4,6-0 olmak üzere 2-0 tescil edilmiş olur.

12- Sezon boyunca makul mazeretsiz olarak 3 kez WO olan oyuncu lig dışı kalır. Bu oyuncunun daha önce oynanmış maçları ve sonraki bekleyen maçları değerlendirme dışı kalır.
Oyuncunun resmi onaylı süreli sağlık raporunu komiteye sunması durumunda Lig dışı kalmaz. Böyle bir durumda raporlu oyuncu, raporlu olduğu sürece fikstürde sırasına göre WO olur. Ancak raporlu olduğu süre içindeki WO sayıları ligden düşme kuralı içine dahil edilmez. Raporlu olduğu süredeki maçları 6-0 ve 6-0 rakibi lehine tescil edilir. Rapor bitiminde oyuncu Lig bitmedi ise Ligdeki fisktür sırasındaki maçlarına devam eder.

 

13- 3 kez WO olarak lig dışı kalan oyuncu bir sonraki sezon liglere katılamayacaktır. Aydın Tenis Kulübü Defi ve Yerel Turnuvalarında Komitenin kabul ettiği makul mazeret olmadan çekilen oyuncularda sıradaki Aytek Liglerine katılamayacaktır. Sezon boyunca makul mazeretsiz 3 kez WO olarak lig dışı kalan sporcu sezon sonundaki sıralamada alt lige düşecek son oyunculardan (normalde son 3) daha yukarı sırada yer alması durumunda listenin sonunda ligi bitirmiş sayılacaktır. Yani düşecektir.

14- Oyuncular kazandıkları her maç için 2 puan kazanır. Oyun ve set sayıları çok önemlidir, kayıt altına aldırılmalıdır.

15- Sezon sonunda en çok puanı toplayan oyuncu sezon Birincisi olur. Puan eşitliği olması durumunda önce set averajına (alınan set sayısı - verilen set sayısı) bakılır. Set averajında eşitlik olması durumunda oyun averajına (alınan oyun - verilen oyun)bakılır. Onda da eşitlik olması durumunda iki oyuncunun kendi aralarında yaptığı maça bakılır. Üç oyuncunun da puanlarının eşit olması durumunda aynı şekilde averajlara bakılır, eşitlik bozulmamışsa sonuncuyla yaptıkları maçlar değerlendirmeden çıkarılır ve tekrar duruma bakılır.

 

16- Süper Liglerde ve 1.Liglerde 1.,2. Kupa ve 3.'ye madalya verilir. Bunun dışında ödüller de verilebilir. Ödüller, komite ve AYTEK Yönetim Kurulu takdirindedir.
 

17- Lig maçlarında oyunculardan herhangi birinin maçtan en az 2 gün önce ve yazılı olarak talep etmesi durumunda lig komitesi tarafından bir hakem tayin edilebilecektir. Hakem ücreti her saat için “Kişi başı 1 saatlik kort ücreti TL” olarak talep eden oyuncu tarafından karşılanacaktır.

18- Haftalık Fikstürler, Puan Durumu ve duyurular web sitemizden yayınlanacaktır. Maç bittikten sonra maçın sonucunu en kısa sürede öncelikle kort görevlimize bildirmek zorunludur. Averajlar önemli olduğu için ve kimin kazandığı anlaşılır şekilde oyun ve set sayıları tam olarak bildirileceğinden maç içinde ve sonunda unutulmamalıdır.

19- Kulübümüzde düzenlenen muhtelif turnuvalara veya uzun bayram tatillerine rast gelme durumunda erteleme olursa komite tarafından duyurulacaktır.

20- TTF Kıyafet Yönetmeliği'ne göre sporcuların; yazılı, resimli veya takım forması gibi kıyafetleri giymesi uygun bulunmamaktadır.

21- Kort içinde ve özellikle maç sırasında cep telefonu ile görüşme yapılmamalıdır. Telefon sessize alınmalıdır veya dışarıda bırakılmalıdır. Rakibe saygı gereği ve terli olunduğu için bu bir gerekliliktir.

22- Tenis Sporu bilindiği üzere tüm dünyada centilmenliği ve saygıyı en üst seviyede tutan bir spor olarak oynanmaktadır. Maçlarda sporcuların Tenis sporunun ruhuna aykırı ve bu özelliğine zarar verecek davranışlarda bulunması halinde komitenin Yönetim Kuruluna bildirimi ile kulüp disiplin kuruluna gidecektir. Bu tür davranışlarda bulunan sporcularla ilgili yaptırımlar maçta hakem olması halinde hakemin vereceği raporun, hakem olmaması durumunda görevli Komite üyesinin raporunun Komite veya Kulüp Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucu belirlenecektir. (cezalar duruma göre uyarı, hükmen mağlubiyet, turnuvadan ihraç şeklinde olabilecektir) (Ayrıntılar Kulüp Disiplin Yönetmeliğince belirlenmiştir)
 

23- Turnuvalarımıza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Sporcu turnuva yaptırdığı kayıt ile bu sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.
 

24- Kulübümüz bünyesinde yapılan yerel turnuvalarda, turnuva devam ederken, (sağlık raporlu veya bilinen sağlık/sakatlık problemi dışında) komite tarafından kabul görmeyen nedenler ile turnuvadan çekilen sporcular bir yıl içinde düzenlenecek yerel turnuvalara katılamazlar. Yıl içerisinde  Disiplin Kurulu kararı ile verilen cezaları alan sporcular ile re'sen ceza alan sporcular o yıl ki lig maçlarından men edilir.
 

25- Farklı lig sayısı veya kategori geliştirildiğinde ise üst lige çıkacak veya düşecek oyuncu sayısı sezon başında burada ve tablolarda ilan edilir.

FINAL-FOUR – SüperLig :
Fikstür maçları sonrasında SüperLigi ilk dörttde bitiren oyuncular 1. ile 4. oyuncu, 2. ile 3. oyuncu Dörtlü Final (FINAL-FOUR) oynayacaktır. Finale kalamayan oyuncular 3.lük maçı oynayacaktır. Puanlama ise bu son sıralamaya göre yapılacaktır.

PLAY-OUT –SüperLig :
Fikstür maçları sonrasında SüperLigde en sondaki 3 oyuncu (12.13.14.oyuncular) direk düşecek. Önceki 8. İle 11. Oyuncu, 9. İle 10.oyuncu play-out oynayacaktır. Bu 2 maçın kaybedenleri arasındaki son maçta Play-out'un kaybeden oyuncusu belirlenecektir. Puanlama ise bu son sıralamaya göre yapılacaktır. 

PLAY-OFF – 1.Ligler :
1.Liglerde şampiyonlar SüperLige direk çıkacaktır. 
1.ligde, 2.lik için; fikstür sonu 2. oyuncu ile 5. oyuncu ve 3. oyuncu ile 4.oyuncu grup maçları oynayarak grubun 2.ciliğini ve son sıralamayı belirler. Puanlama bu son sıralamaya göre yapılacaktır. Gruplarında 2.sırada bitiren 3 adet oyuncu ve 1 adet Süperlig play-out oyuncusu ile kura çekilerek eşleşirler ve galipler final oynar ve de kazanan SüperLige 4.oyuncu olarak çıkar. Süper Ligin play-out oyuncusu kazanırsa süperligde yerinde kalır. Süper Ligin play-out oyuncusu kaybederse 1.lige düşer.

26- Sezon sonunda Final Four, Play Off, Play Out'dan sonraki son sıralamaya göre Süper ligde ilk 3’e giren oyuncular, 1.Ligde ise ilk 2’ye giren oyuncular ödüllendirilir.  Liglerin bitiminde AYTEK Genel Puan Sıralamasına etki edecek puanlar verilecektir. Puanlamadan yararlanabilmek için kategorinin katılımcı sayısının en az 3/4 kadar maç yapmış olmak (wo hariç) gereklidir. (Örn: Katılım 18 ise 14 maç, katılım 17 ise 13 maç, katılım 11 ise 9 maç)
Süper Ligde puanlar; son katılımcıdan 2 puan ile başlayarak 2’şer artarak verilir. 1.Ligde ise 1’er artarak verilir.

2022 Liglerinin oluşumu,

 

2021 ERKEKLER SÜPER LİG

2021 Erkekler 1. LİG x 3 grup (A+B+C)

 1. 2021 Süper Lig 1. oyuncu

 1. 2021 Sezonu 1. Lig

 2. 2021 Süper Lig 2. oyuncu

 2. 2021 Sezonu 1. Lig

 3. 2021 Süper Lig 3. oyuncu

 3. 2021 Sezonu 1. Lig

 4. 2021 Süper Lig 4. oyuncu

 4. 2021 Sezonu 1. Lig

 5. 2021 Süper Lig 5. oyuncu

 5. 2021 Sezonu 1. Lig

 6. 2021 Süper Lig 6. oyuncu

 6. 2021 Sezonu 1. Lig

 7. 2021 Süper Lig 7. oyuncu

 7. 2021 Sezonu süper ligden düşen

 8. 2021 Süper Lig 8. oyuncu

 8. WILD CARD

 9.  2021 Süper Lig 9. oyuncu

 9.  WILD CARD

10. 2021 1. Lig  A 1. oyuncu

10. WILD CARD

11. 2021 1. Lig A 2. oyuncu

 

12. 2021 1. Lig B 1. oyuncu

 

13. 2021 1. Lig B 2. oyuncu

 

14. WILD CARD

 1.Lig gruplar ve tüm fikstürler Turnuvax ile yapılmıştır.