2022 Klasik FİNALLERİ 1-8 Erkek/Kadın 2022 Klasik KLASMAN 9-16 Erkekler Sıra Durumu Kadınlar Sıra Durumu

"Türkiye'nin en iddialı Defi turnuvası"

Daha önce defi kurallarını okumuş olanlar için 2022 farklılıkları koyu renk işaretlenmiştir.

KLASİK DEFİ 

GENEL KURALLAR :

1- Klasik Defi turnuvamız dikine oynanacak şekilde tek sütunlu bir listedir. Bu listedeki mücadele üstteki oyunculara defi maçı teklif edip yukarıya tırmanmaya çalışmaktır. Teklif etmenin ve teklif değerlendirmelerinin (onayların) belirlenmiş kuralları vardır.
Definin ilk sıralaması her yıl Mart ayında ücretli kayıtlar sonrası sıralama kurası çekilerek yapılır. Defi Turnuvası teklif maçları Aralık ayında biter. Ocak ayı başında ise final maçları ile tamamlanır.

2022 sezonunda bu turnuvamız daha çok Orta seviye ve Teşvik oyunculara yönelik bir turnuva olacaktır. Erkek ve Kadınlar kategorileri ayrı ayrı yapılacaktır. Kadınlar kategorisinde veteran/teşvik seviyesine ise bakılmayacaktır, karma seviyedir.

2- Bilindiği üzere kulübümüzün gelir kaynağı üye aidatları, turnuva ve kort gelirinden oluşmaktadır. Turnuva giderlerimiz için Turnuvaya yıllık katılım ücreti 250 TL. olup Tenis Kulübü üyelerine 200 TL.dır. Hem lig hemde defide oynayacak oyuncular toplamda 50TL. indirimli olacaktır. Turnuva Katılım ücreti kayıt ile birlikte veya ilk maça girmeden ödenecektir.

3- Turnuvamıza tenis dersi veren tenis eğitmenleri ve antrenörleri katılamazlar. Aksi durumda, eksik/yanlış bilgi veren oyuncu turnuva sırasında tespit halinde turnuva dışı kalacaktır.
Kulübümüz bünyesinde yapılan yerel turnuvalarda, turnuva devam ederken, (sağlık raporlu veya bilinen sağlık/sakatlık problemi dışında) komite ve yönetim kurulunca kabul görmeyen nedenler ile turnuvadan çekilen veya disiplin kurulunda ceza almış oyuncular bir yıl içinde düzenlenecek yerel turnuvalara katılamayacaklardır. 

4- Turnuva Mart ayında başladıktan sonra da defiye katılmak mümkündür. Defiye en son katılım tarihi 2022 yılı için 31 Temmuz olacaktır. Turnuva başladıktan sonra defiye sonradan katılmak isteyen oyuncu komite kararı ile ve kayıt ücretini ödedikten sonra oyuncu listesinin sonuna eklenecektir.

5- Turnuvalarımıza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Oyuncu turnuvaya yaptırdığı kayıt ile bu sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

6- Oyuncular kayıt formunda mutlaka cep telefonu, e-posta adreslerini, otun seviyelerini ve doğum tarihlerini tam ve doğru bildirmelidirler. Defi mesaj formu ile gelen soru ve mesajlara cevaplar e-posta yolu ile verilmektedir.

7- Defi turnuvası Defi Turnuva Komitesinin sorumluluğundadır. Yönetim Kurulu tarafından belirlenen 2022 yılı Defi Turnuva Komitesi; Ertan Akçam, Tayyar Uysal, Ergin Soyerdem üyelerimizden oluşmaktadır.

TEKLİF KURALLARI :

8- Üste Defi teklif eden oyuncu kazandığı takdirde sıralamada defi ettiği oyuncunun yerine (isminin yerine) geçecektir. Yenilen ve yenilenin alt sırasında bulunan oyuncular da doğal olarak birer basamak alt sıraya kayacaktır. Alttan defi teklif eden yenilirse sıralama değişmeyecektir.

9- Turnuva boyunca sıralamada;
ilk 10'daki oyuncular en fazla 2 üstüne,
11–20 arası en fazla 3 üstüne,
21-30 arası en fazla 4 üstüne,
31-40 arası en fazla 5 üstüne,
41 ve alttakiler en fazla 6 sıra üstündeki oyunculara kadar defi teklif edebilecektir.
Örnek olarak; 7. oyuncu 5. sıradakine, 19.oyuncu 16.sıradakine, 28.oyuncu 24.sıradakine, 38.oyuncu 33. sıradakine veya 31.oyuncu 26.sıradaki oyuncuya gibi veya 21.oyuncu 17.sıradakine gibi.

10- Defi teklifi internet sitemizde, Klasik Defi Turnuvası menüsünde kategorinizin “Defi Teklif Formu” ile yapılacaktır. Defi teklifi doldurulup gönderilmesi, onaylandığı anlamına gelmemektedir. Defi komitesi haftada 2 gün tekliflerin onayı için değerlendirme yapar. Pazar günü akşamı saat 22:30'a kadar yapılan teklifler PAZARTESİ günü, çarşamba günü akşamı saat 22:30'a kadar yapılan teklifler değerlendirilerek PERŞEMBE günü yayınlanır. Onaylanmayan teklifler listede yer almaz. Saat veya gün olarak geç gönderilen teklifler, sıradaki onay değerlendirmesine kalır.

11Oyuncu oynama isteği olduğunda farklı bir teklif formunda ve ilk tercihini not ile belirtmek şartı ile 2 ayrı form ile teklif yapabilir. Form içinde mesaj sahasındaki teklifler (3., 4.isimler) dikkate alınmayacaktır. Her teklif için farklı teklif formu gönderilmelidir.
Aynı
Form içindeki ilk isim haricindeki diğer isimler dikkate alınmayacaktır. Ayrıca önceki teklif formlarınız kontrol edilir ve son gönderdiğiniz son 2 teklif geçerli olacaktır. 

 

12- Defi Teklif ve Mesaj formunda anlamsız, geçersiz E-mail yazan veya sistem kayıt listemizde olmayan E-mail ile atılan, bilerek yanlış yazılan teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır.

13- Defiye katılan her oyuncu her ay en az bir (1) maç yapmak zorundadır. Maç yapmayan oyuncu 2 sıra geriler. İkinci ay maç yapmazsa 3 sıra daha geriler. Üçüncü ay tekrarlarsa defi listesinde en altta düşenlerin üstüne düşer. 

14Defi turnuvası süresince her oyuncu listedeki herhangi bir oyuncuya sıralama gözetmeden (sıradışı) defi teklif edebilecektir. Definin son ayı "Aralık" hariç. Sıra dışı teklif yapabilmek için en az (wo'lar hariç) 8 fiili oynanmış maç şartı aranacaktır. Fiili olarak toplam 16 maç oynamış oyuncu 2. bir sıradışı hakkı kazanacaktır. Bu teklifte özel bir öncelik yoktur. Normal öncelik kuralları uygulanır.
Kadınlar kategorisinde sıradışı için maç sayısı şartı 6 fiili maçtır. 12. fiili maçta bir hak daha kazanılır. 
(Toplam oyuncu sayısı /5)

15- Eğer bir oyuncuya hem teklif geliyor, hem de kendi teklifi varsa, öncelik durumlarına bakılır. Defi teklifinde öncelik daima alttan gelen teklife aittir. Yani defi teklif edene, teklif gelmiş ise öncelikle kendisine gelen teklif ile oynamak zorundadır. (Örnek; 7.sıradaki kişi 5.sıradaki kişiye defi teklif etmiş ve kendisine de 9.sıradaki kişi defi teklif etmiş ise öncelikle 9.sıradaki kişi ile oynamak zorundadır.) Bu zorunluluk bir maç için geçerlidir.

16- Listede üstteki oyuncu, aşağıdan gelen teklif varsa oynadıktan sonra üstten bir oyuncuya teklif edebilecek ve oynayacaktır. O maçtan sonra ise alttan gelen teklif ile oynama zorunluluğu tekrar devreye girecektir.

17- Listede üstte teklif edilebilecek oyuncu yok ise (yani üsttekilerin onaylı ve oynanmamış maçları var ise) veya oyuncu kendisi hiç üste teklif etmiyor ve devamlı alttan teklifler geliyorsa, (teklifi alan oyuncu öncelikli bile olsa) alt teklifler onay görür ve oynar. "Oynamam, önceliğim vardı" diyemez.

18- Eğer hem teklif eden hem de teklif edilen, her ikisinin de önceliği var ise öncelik alttakinindir. Öncelikli oyuncu ile başka bir oyuncu aynı kişiye teklif etti ise öncelik, çok öncelikli olanındır. İkisi de eşit öncelikli oyuncu ise alttaki önceliklinin ki geçerlidir. İkisi de önceliksiz oyuncu ise alttaki oyuncununki geçerlidir.

19- Öncelikli iken 2 kez alttan maç oynayan oyuncu, üste teklif ediyorsa önceliklidir. Örneğin; alttan gelen teklif tek öncelikli ise olmaz. Alttan teklif, çift öncelikli ise ancak o zaman, alttaki ile oynar. Yani çok adet önceliği olan tekliflerinde önceliklidir. Onaylama işlemi de "çok öncelikli" lerden başlar.

20- Ay içinde maç yapmayanlar için listede aylık sıra yenileme işlemi yapılır ve işlem en alttan başlayarak sırayla yukarı doğru gider. Onaylı oynanmamış maçlarda sıralama tersine dönüyorsa (teklif edilen, teklif edenin altına iniyorsa) yenilemede bu maç iptal edilir, oynanmaz. Ay sonu değerlendirmede listede ilk sıradaki oyuncu hariç tutulur. WO ile kazanılan maçlar, maç sayılmamaktadır. 

21- Aylık sıra yenilemede, teklif ile onay tarihine değil, ay içinde kortta maç yapılıp yapılmadığına bakılır. Maçını oynamayıp WO olanlar maç yapmamış sayılacaktır. WO ile kazanlar ise oynamış sayılacaktır. Çünkü oynamaya hazır varsayılmaktadır.

22- Aylık sıra yenilemede, ay birleştirme konusu komite takdirindedir. 

23- Kulübümüzde düzenlenen muhtelif turnuvalar sırasında ve uzun süreli resmi tatillerde defi teklifleri ve onay gün sayıları dondurulacak ve tüm erteleme ve ilaveler onay sayfasında ilan edilecektir.

 

ONAY SONRASI KURALLAR :

24- Onay ve yayın günü aynı gündür. Onay günü hariç 7 gün içinde defi maçının oynanması zorunludur. Definin son ayı ARALIK ayındaki ilk onaydan itibaren maç oynanma gün şartı, onay günü hariç 5 gün olarak uygulanacaktır. Bu süre hava şartları ve komitenin ilan ettiği diğer turnuvalar ve resmi bayram tatilleri dışında (sağlık dahil) hiçbir sebeple uzatılamaz. Komitenin ilan ettiği ve bu sebeplerle oynanamayan süre, ilk mesai gününden eklenir ve turnuva kaldığı yerden devam eder.

25- Onaydan sonra defi teklif onayını, teklif eden oyuncudan öğrenen veya internet sitemizde gören oyuncular ilk 3 gün içinde rakibi ile görüşerek olumlu veya olumsuz, randevu talebine cevap vermek zorundadır. Olumsuz cevapları komiteye vakit kaybetmeden bildirmek gereklidir.

26- Görüşme yapılarak maç gün-saati belirlenmeli ve kortlardan yer ayırtılmalıdır. Bu durumda komitenin hazır bulunan oyuncuyu koruma imkanı olabilecektir.

27- Eğer teklifi yapan oyuncu 3 gün içinde aramadı ise teklif edilen oyuncu da rakibini arayabilir, aramalıdır ve komiteyi de haberdar etmelidir.

28- Defi teklif eden veya edilen oyunculardan biri 3 gün içerisinde görüşmelerine rağmen maç tarih ve saati konusunda rakibine bir cevap vermezse veya sağlık dahil herhangi bir mazeret beyanından dolayı maç günü veremeyen veya muhtelif aramalara rağmen ulaşılamayan oyuncu hükmen mağlup sayılacaktır. (WO)

29- Anlaşmazlıklarda ise; Komite, 3 gün içindeki oyuncuların aralarındaki ilk görüşmeden haberdar edilmek şartı ile ilk görüşmedeki hazır oyuncunun lehine (Diğer oyuncu gün belirtmiyor ise) maç gününü belirleyebilir veya hükmen mağlubiyet verebilir (WO). Her iki oyuncuda ilk görüşmede anlaşılamaz farklı tarihler veriyorsa ve anlaşma zemini yok ise komite kararı ile iki oyuncuda 1 sıra düşer.

30- Her iki oyuncudan da ilk 3 gün içinde bir randevulaşma girişimi olmaması (2 oyuncununda sessiz kalması) veya maç tarih ve saati konusunda anlaşmazlık halinde maç tarih ve saati; 4.gün de defi komitesince kararlaştırılır. Komitenin koyacağı maç günü; ilk onay üzerine 1 onay geçtikten sonraki, sıradaki onaydan önceki akşam (son teklif akşamı) oynanmak üzeredir. Taraflardan maça gelemeyen WO olur. Her iki oyuncuda komitenin koyduğu tarih için yine anlaşmazlık halinde ise 1 sıra düşerler.

31- Maç tarih ve saati komite tarafından konmuş maçın oynanmaması halinde ise defi teklif eden ve edilen her ikisi birden komite tarafından bir alt sıraya düşürülür. Bu sebeple bir oyuncunun oynama isteği, girişimi, hazır bulunması komite için önemlidir. Komitenin istekli ve hazır oyuncuyu korumak adına ilk ve tüm görüşme sonucunu bilmesinde fayda vardır.

32- Yayınlanmış defi teklifini oynamak istemeyen oyuncu müsabakayı kaybetmiş sayılır. Kazanan oyuncu ise maç yapmış sayılır ve maç sayısı ile galibiyet sayısına işlenir.

33- 3 kez arka arkaya WO olan oyuncu 5 sıra düşürülecektir. Bu işlem her 3 kez arka arkaya oynamama durumunda yinelenecektir. Bu oyuncu aylık sıra yenileme işlemine de girecektir. Aynı oyuncu 2.kez arka arkaya 3 adet WO olursa liste sonuna düşürülecektir. Bir veya ikinci WO sonrası maç yapıldığında tablodaki WO adedi sıfırlanır.

34- Komitenin defi onay ilanı olmadan veya kulüp tesisi dışında oynanan maçlar defi olarak kabul edilmez.

35- Hava şartları sebebiyle ertelenen defi maçları hava durumu uygun olduğunda ve en kısa sürede oynanması gerekmektedir. Yağışlı gün sayısı ve maç günü süreleri onay tablomuzda komite tarafından takip ve ilan edilmektedir. Maçları bu sebeple ertelenen oyuncuların rakipleri ile hemen görüşüp yeni maç günlerini belirleyerek kort ayırtmaları ve komiteye internet sitemiz üzerinden yeni tarih ve saati bildirmeleri gerekmektedir.

36- Kort rezervasyonları oyuncular tarafından Kort görevlisine bizzat veya kulüp cep telefonu ile yapılacaktır.

37- Oyuncular kendi maç topları ile oynayacaklardır. Maç topları oyuncuların sorumluluğunda olup, yeni veya çok az oynanmış bilinen marka toplardan olmalıdır.

38- Defi maçları hafta içi saat 18.00 - 20:00 - 22:00 başlangıç saati olarak (karşılıklı anlaşma halinde erken saatlerde de olabilir), hafta sonu ise karşılıklı anlaşma ile saat 09.00'dan itibaren oynanabilecektir. Defi maçlarına normalde 1 saat yetmediğinden en fazla 2 saat yer ayrılmaktadır. Bu sebeple ısınma süresi doğru ve kısa ayarlanmalıdır.

39- Defi maçlarında oyunculardan herhangi birinin maçtan en az 2 gün önce ve yazılı olarak talep etmesi durumunda defi komitesi tarafından bir hakem tayin edilebilecektir. Hakem ücreti ise bir oyuncu için ödenen kort ücreti kadar olacak ve öncelikle talep eden oyuncudan veya oyuncular tarafından karşılanacaktır.

 

MAÇ İÇİ KURALLAR :

40- Haberli olduğu halde zamanında korta gelmeyen ve ulaşılamayan oyuncu 15 dakika beklenecek ve eğer gelmezse sonuç karşı oyuncu lehine tescil edilerek, gelmeyen oyuncu hükmen mağlup (WO) sayılacaktır. Bu sebeple cep telefonları açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Maç saatinden önce korta gelinmelidir.

41- TTF Kıyafet Yönetmeliği'ne göre oyuncuların; yazılı, resimli veya takım forması gibi kıyafetleri giymesi uygun bulunmamaktadır.

42- Maç sırasında kort içinde, görevlendirilmiş hakem hariç, başka oyuncu, aile, çocuk veya misafir her ne amaçla olursa olsun içeride kimse bulunamaz.

43- Defi maçları sırasında kort arkası duvarlarda başka oyuncular tenis oynama ve duvar çalışması yapabilecektir.

44- Defi maçları 3 set üzerinden (2 seti alan galip) avantajlı oynanacak ve TTF ve ITF tenis müsabaka kuralları geçerli olacaktır. Oyunlarda 6-6 eşitlik durumunda 7'li Tie Break oynanacaktır.

45- Maç esnasında oyunculardan herhangi birinin sakatlıktan veya kabul edilebilir başka bir nedenden dolayı maçı bırakması durumunda o ana kadar alınan sayılar aynen kalır, geriye kalan tüm puan ve oyunları diğer oyuncu kazanmış sayılır. Durum şu şekilde tescil edilir. Örneğin A ve B oyuncusu 1. Seti oynadığını ve A oyuncusu 4-2 önde iken A oyuncusunun sakatlandığını ve maça devam edemediğini varsayalım, bu durumda B oyuncusunun oyun sayısı 6 ya tamamlanır A oyuncusunun sakatlanıncaya kadar aldıgı sayılar geçerli olur ve B oyuncusu o seti 6-4 kazanmış sayılır ikici seti de 6-0 B oyuncusu kazanmış sayılır ve maç skoru B oyuncusunun lehine 6-4,6-0 olmak üzere 2-0 tescil edilmiş olur.

46- Kort içinde ve özellikle maç sırasında cep telefonu ile görüşme yapılmamalıdır. Telefon sessize alınmalıdır veya dışarıda bırakılmalıdır. Rakibe saygı gereği ve terli olunduğu için bu bir gerekliliktir.

47- Tenis Sporu bilindiği üzere tüm dünyada centilmenliği ve saygıyı en üst seviyede tutan bir spor olarak oynanmaktadır. Maçlarda oyuncuların Tenis sporunun ruhuna aykırı ve bu özelliğine zarar verecek davranışlarda bulunması halinde komite veya kulüp disiplin kurulunca cezalandırılacaktır. Bu tür davranışlarda bulunan oyuncularla ilgili yaptırımlar maçta hakem olması halinde hakemin vereceği raporun, hakem olmaması durumunda görevli Komite üyesinin raporunun Komite veya Kulüp Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucu belirlenecektir. (cezalar duruma göre uyarı, hükmen mağlubiyet, turnuvadan ihraç şeklinde olabilecektir) (Ayrıntılar Kulüp Disiplin Yönetmeliğince belirlenmiştir)

 

MAÇ SONRASI KURALLAR :

48- Defi maçı sonuçlandıktan sonra maçın sonucunu hemen kort görevlimize ve/veya turnuva sayfamızdaki defi mesaj formu üzerinden en kısa sürede komiteye bildirmek zorunludur. Sonuç bildirme sorumluluğu oyuncuya aittir. Çünkü son teklif akşamındaki maçların gelmeyen sonuçları yüzünden yeni teklifler onaylanamamakta ve bazı oyuncular 4-5 gün, gün kaybetmektedir.

49- Maç sonucunu aynı akşam bildirmeyen veya geç bildiren oyuncuların onay günündeki yeni teklifi değerlendirmeye alınmayacak ve teklif öncelikleri varsa yok sayılacaktır. Çarşamba ve pazar akşam maçlarının sonuçları ivedilikle ve aynı akşam saat 23.00'e kadar bildirilmelidir.

50- Oynanan her maç için yürürlükteki saatlik kort ücret tarifesi uygulanacaktır. Kort ve ışık ücretleri kişi başıdır ve ayrı ayrı ödenecektir. Öğrenciler kort tarifesindeki "üye" tarifesinden ücret ödeyeceklerdir. 1,5 saat sonrası için 2 saatlik kort ücreti alınacaktır.

51- Defi oynamış iki oyuncu kendi aralarında 10 gün içinde tekrar defi maçı yapamaz. Maç tarihi hariç, yeni onay öncesi 10 tam gün geçmelidir. Bu süre definin son ayı Aralık'ta oynanmış maçlar için 5 gün olarak uygulanacaktır. Fakat üstteki oyuncu, ikinci başka bir oyuncu ile bekleme süresi içinde oynarsa, ilk oyuncu hemen tekrar teklif hakkı kazanır.

52- Maçı onaylanmış ve daha oynanmamış maçı olan oyuncuya defi teklif edilemez. Edilmesi durumunda ise komitenin ilk onay gününde bu yeni ilave teklif geçersiz sayılacaktır. Teklifler beklemeye alınmaz, karar günü olumlu veya olumsuz sonuçlanacaktır. Değerlendirmeye giren bu tekliflerin, hakkı saklı değildir.

 

RAPOR - İZİN :

53- Her oyuncu mazeret bildirmeden (Raporsuz sağlık veya sakatlık gibi kısa süreli durumlarda dahil) bir sezonda (definin son 2 ayı Kasım ve Aralık hariç olmak üzere) 2 defa 15 günlük maç yapmama hakkına (izin) sahiptir. Bu süre içinde oyunculara defi teklifi yapılamaz. (yok sayılmazlar) Bu talebi oyuncular defi komitesine yazılı olarak izin başlama tarihini de belirterek önceden veya hemen bildirmek zorundadır. Talepte tarih belirtilmezse, talebin hemen ertesi günü izin başlar. 15 günlük sürenin bitiminde oyuncu bildirimsiz tekliflere açıllır. Eğer oyuncu daha erken dahil olmak isterse form mesajı ile bildirir veya yeni teklif gönderirse iznini bitirmiş sayılır.

54- 15 günden daha uzun sürecek, raporlu sağlık/sakatlık ve birinci dereceden yakınını kaybetme gibi mazeretli durumlarda, istek halinde, (30-45-60-90 gün gibi) "sağlık" izni yayınlatması durumunda bu oyuncu yok sayılır ve teklif yapılamaz. Alttakiler, o oyuncu yokmuş gibi hesaplayıp sıraya teklifte bulunabilirler.

55- Eğer oyuncu muhtelif sebeplerle turnuva süreci içinde (raporlu/raporsuz)  artık maç yapmak istemiyor ise form mesajı ile çekildiğini bildirmelidir.

56- Oyuncular izinli veya raporlu olsa bile aylık sıra yenileme işlemine girerler. Listedeki 1. sıradaki oyuncuda sıra yenileme işlemine dahil edilecektir.

57- Eğer turnuva mücbir sebepler (Pandemi vs.) dışında sezon sonuna kadar düzenli devam edemez ve maçlar oynanmaz ise final grup maçları oynanmayacak ve puanlama sistemi çalışmayacaktır.

FİNALLER :

58- Defi son onay tarihi ise 15 Aralık 2022 Perşembe olarak belirlenmiştir. Final ve klasman grup maçları ise onaylı maçlar bitiminde hemen başlar.

59- Turnuvada sezon finallerine katılabilmek için turnuva sonunda WO hariç (kazanılsın veya kaybedilsin farketmez) Final grubunda fiili en az 12 maç yapmış olma, Klasman grubu ve Kadınlarda ise fiili en az 6 maç yapmış olma yani kortta oynamış olma şartı aranacaktır. Sezon sonu birinci ve ikincilerinde bu şart aranmayacaktır. Şartı sağlayamayan oyuncu yerine aşağıdan kaydırma yapılmayacaktır. Katılmayan oyuncunun grup maçları WO yapılacaktır. Klasman grubunda yeterli katılım isteği yok ise bu grup oynanmayabilecektir.

60- Defi turnuvası teklif maçları bitiminden hemen sonra Ocak ayı ilk haftasında ilk 8'e giren oyuncular (Final Grubu) kendi aralarında 2 grup halinde gruplarda yarışarak sonrasında yarı final ve final maçları oynarlar. Gruplar oluşumu; A Grubu sıralamada 1-3-5-7. sırada olanlardan, B grubu ise sıralamada 2-4-6-8. sırada olan oyunculardan oluşur. Lig usulü maçlar yapılır. Grup maçlarının sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alanlar finalleri oynamaya hak kazanırlar. Yarı final maçları ise A grubunun 1.si ile B grubunun 2.si ile karşılaşır. B grubunun 1.si ise A grubunun 2.si ile karşılaşır. Bu maçları kazanan oyuncular “Final Grubu” final maçını oynarlar.

Kadınlar kategorisinde oyuncu sayısı yetersiz ise final gruplarında, grup oyuncu sayısı ağaç yapısına göre arttırılabilir.

61- Defi turnuvası teklif maçları bitiminden sonra Ocak ayı ilk haftasında sıralamada 9-16 arasına giren oyuncular (Klasman Grubu) kendi aralarında 2 grup halinde gruplarda yarışarak sonrasında yarı final ve final maçlarını oynarlar. Gruplar oluşumu; C Grubu sıralamada 9-11-13-15. sırada olanlardan, D grubu ise sıralamada 10-12-14-16. sırada olan oyunculardan oluşur. Lig usulü maçlar yapılır. Grup maçlarının sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alanlar finalleri oynamaya hak kazanırlar. Yarı final maçları ise C grubunun 1.si ile D grubunun 2.si ile karşılaşır. D grubunun 1.si ise C grubunun 2.si ile karşılaşır. Bu maçları kazanan oyuncular “Klasman Grubu” final maçını oynarlar.

62- Finallerde, yürürlükteki kort ücret tarifesi ve kurallar aynen uygulanır.

 

PUAN - ÖDÜL SİSTEMİ :

63- Klasik defide turnuva ilk başlama tarihinden itibaren 3. ve 6.ayda, 3. ve 6. sırada olan oyunculara (her 3 ayda, fiili en az 6 maç yapmış olmak şartı ile) 1’er kutu tenis topu hediye edilecektir. Aylık sıralama işlemi sonrası 3.ay sonu 1 Temmuz sabahı, 6.ay sonu 1 Ekim sabahıdır. Net tarihler önceden yayınlanmıştır ve o tarihte oyucuların oynanmamış maçı varsa da mevcut sıralamaya bakılır.


64- Sezon sonu puanlama sisteminden faydalanmak için Erkekler kategorisinde WO hariç (kazanılsın veya kaybedilsin farketmez) fiili en az 12 maç yapmış olma şartı aranacaktır. Bu şart kadınlarda fiili 6 maçtır.
Sezon içinde turnuvadan makul bir sebeple çekilen, çekilmek zorunda kalan; şartları sağlamış ve çok maç yapmış oyunculara standart katılım puanı verip vermeme kararı komite yetkisindedir.

65- Onaylı maçlar bitiminde oluşan sıralamaya göre oyunculara genel puan tablosu için aşağıdaki puanlar verilecektir. Eğer Kadın oyunculardan hem Klasik hemde Piramit Defide oynayan var ise en yüksek puanı hangi kategoride aldı ise o puan verilecektir.

1.         68 Puan
2.         64 Puan
3.         60 Puan
4.         56 Puan
---------------------------
5.         52 Puan
6.         48 Puan
7.         44 Puan
8.         40 Puan

------------------------------
9.         36 Puan

10.       32 Puan
11.       28 Puan
12.       24 Puan
------------------------------

13.       20 Puan
14.       16 Puan
15.       12 Puan
16.       8 Puan


İlk 8'in Final Grubu Birincisine : +24 Puan
İlk 8'in Final Grubu İkincisine : +12 Puan

En Çok Maç Yapan Oyuncuya : +16 Puan

Diğer katılan ve şartları sağlayan her oyuncuya : 4 Puan

66- Ayrıca onaylı maçlar sonu itibariyle oluşan sıralama esas alınmak suretiyle 50 yaş ve üstü katılımcıların 1. ve 2.si de ödüllendirilir.

67- Final oynayan oyunculara ödül töreni düzenlenerek kupaları takdim edilir. Klasman grubunda final oynayan oyuncular ile, "en çok maç yapan" ve "en çok galip gelen" oyunculara da ödül verilir.

68- Yukarıdaki tüm kuralların yetersiz kaldığı veya ilk defa karşılaşılan durumlarda Defi Komitesinin kararı uygulanır.