Defi Turnuvası
Defi / Challenge / Meydan Okuma

Defi Turnuvasının amacı; tenis oyuncularını bir araya getirip aralarında maç yaptırarak sıralama oluşturmak, yeni oyun arkadaşları kazandırmak, daha fazla maç yaptırarak tecrübe kazandırmak, oyuncular arasında rekabet ortamı yaratarak tenisin mücadele ve oyun ile ilerlemesini sağlamaktır.

Yeni Başlayan, Teşvik, Senior, Master ve Veteran olarak her seviye oyuncuya açıktır. Defi sisteminin 2 modeli vardır. Kulübümüzde 2009'dan beri uyguladığımız model dikine oynanacak şekilde tek sütunlu "klasik defi" sistemidir. Diğeri ise 2022 model "piramit defi" sistemidir. 

  

Kelime anlamı olarak Defi; Defetmek, "Taraflardan birinin kendisine açılan davada kurtulmak için başvurduğu yol" anlamına gelir.
Diğer bir kelime ile "challenge" "meydan okuma" demektir.
 

Bazen mecburiyet olmadan spor ve tenis sporu yapılmamaktadır. Defi maçları ise bu durumu düzelten, mecburiyet getiren, maçtan sonrada "iyi ki oynadım" dediğiniz bir faaliyettir.

Defi sistemlerindeki mücadele, üstteki oyunculara maç teklif edip, kazanıp, yukarıya tırmanmaya çalışmaktır. Teklif etmenin ve teklif değerlendirmelerinin belirlenmiş kuralları vardır ve Defi Yönergesi ile belirlenmiştir. Üstteki oyuncu için teklifi reddetmek hükmen mağlubiyet (WO) anlamına gelir.

Defi Turnuvasının ilk sıralaması her yıl kayıtlar sonrası sıralama kurası çekilerek yapılır ve teklif maçları yıl sonunda  biter ve ardından büyük final grup maçları ile tamamlanır.
Bu takvim, kulüp turnuva takvimlerine ve bölgesel mevsim şartlarına göre ayarlanabilir.
Yüksek katılım olduğunda veya fiziksel güç dengesi farkı düşünülerek Erkekler ve Kadınlar için ayrı kategoriler açmak mümkündür.

Piramit defide teklif yapabilmek için; 
1.Örnek :  41. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere ve bir üst basamaktaki sağındakilere teklif edebilir. (41> 33'e kadar)

2.Örnek :  21. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere teklif edebilir. (21> 16'ya kadar)

3.Örnek :  8. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere ve bir üst basamaktaki sağındakilere teklif edebilir. (8> 5'e kadar)


Türkiye'nin en kapsamlı Defi Turnuvası ve Yönergesi

Aytek Defi Yönergesi 2009 yılından beri her yıl 10 ay (Mart-Aralık) düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz, tecrübe edilerek geliştirilmiş bir yönergedir.
Defi Kural ve uygulamalarımızın zenginliği "Yönerge" ile birlikte "Onay Tablosu"ve "Oyuncu Tablosu"nda net bir şekilde görülebilir.
Türkiye'nin en kapsamlı ve en çok maç oynanan ve en disiplinli Defi Turnuvamızın yönergesinin son hali yayında sunulmuştur. 
Alıntı yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Amaç spora ve tenise hizmettir.